Chińskie władze wysadzają dynamitem chrześcijański megakosciół.

“Powtarzające się prześladowania … pokazują, że chiński rząd nie ma szacunku dla wolności religijnej lub praw człowieka” – mówi grupa chrześcijańska.

Chińskie władze zburzyły znany chrześcijański megachurch, podsycając długotrwałe napięcia między grupami religijnymi a partią komunistyczną .

Świadkowie i działacze zagraniczni powiedzieli, że paramilitarna Ludowa policja zbrojna użyła dynamitu i koparek, by zniszczyć Kościół Złotego Świecznika, którego zgromadzenie ma ponad 50 000 zgromadzenie w mieście Linfen w prowincji Shanxi.

ChinaAid, amerykańska grupa adwokacka, twierdzi, że władze lokalne posadziły ładunki wybuchowe w podziemnej hali , aby zniszczyć budynek, wybudowany za blisko 2,6 miliona dolarów (1,9 miliona funtów) za wkłady lokalnych wiernych w jednym z najbiedniejszych regionów Chin.

Kościół miał do czynienia z “powtarzającymi się prześladowaniami” chińskiego rządu, powiedział ChinaAid. Setki policjantów i wynajętych zbirów rozwaliły budynek i zajęły Biblię podczas wcześniejszej akcji protestacyjnej w 2009 r., Która zakończyła się aresztowaniem przywódców kościelnych.

Według mediów państwowych ci przywódcy kościoła otrzymywali wyroki do siedmiu lat pozbawienia wolności za nielegalne zajmowanie ziemi uprawnej i zakłócanie porządku na drogach. 

Szacuje się, że w Chinach jest 60 milionów chrześcijan, z których wielu czci w niezależnych kongregacjach, takich jak Złoty Kandelabr. Miliony chrześcijan, buddystów i muzułmanów również czczą na zgromadzeniach usankcjonowanych przez państwo. 

Ale rosnąca popularność kościołów niepotwierdzonych przez państwo podniosła gniew władz, obawiając się wszelkich zagrożeń dla sztywnej politycznej i społecznej kontroli oficjalnej partii ateistycznej Partii Komunistycznej. 

źródło: independent.co.uk

https://www.independent.co.uk/news/world/asia/china-christianity-religion-crackdown-megachurch-chinaaid-golden-lampstand-church-linfen-communist-a8156031.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *