Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, by ominąć Kongres i wybudować mur.

Trump ogłosił stan wyjątkowy, by ominąć Kongres i zabezpieczyć finansowanie swojej granicy z Meksykiem, co Demokracja obiecał uznać za niekonstytucyjną.

Trump ogłosił w piątek kontrowersyjny ruch z ogrodu różanego i oczekuje się, że wykorzysta swoje uprawnienia do wydatkowania około 8 miliardów dolarów (6 miliardów funtów) z funduszy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Skarbu i Departamentu Obrony.

Trump od dawna propagował ideę ogłoszenia stanu wyjątkowego, co dałoby mu dodatkowe uprawnienia do jednostronnego przemieszczania funduszy, jako sposób na obejście Kongresu i zapewnienie, że będzie on w stanie zrealizować swoją kampanię promującą budowę muru granicznego w Meksyku.

“Żaden kryzys nie usprawiedliwia naruszania konstytucji”, powiedział w czwartek na Twitterze Twitter republikański, Marco Rubio.

Republicanin senator John Cornyn powiedział dziennikarzom na Kapitolu miał obawy co do deklaracji awaryjnej. Powiedział, że “nie byłoby to praktyczne rozwiązanie, ponieważ natychmiast zostanie złożony pozew, a pieniądze zostaną prawdopodobnie zakwestionowane”.

Demokraci w wielu stanach, w tym w Kalifornii i Nowym Jorku, gotowi są podjąć wyzwania prawne, jak tylko pan Trump złoży swoje oświadczenie.

Ale Trump był również krytykowany przez przywódców prawicowych Stanów Zjednoczonych za kompromisowy układ, który został ogłoszony w tym tygodniu między republikańskimi i demokratycznymi kongresmanami.

Prezydent USA zażądał 5,7 miliarda dolarów za ponad 200 mil muru wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej. Ten popyt doprowadził do 35-dniowego zamknięcia rządu, najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych, zanim został ponownie otwarty na trzy tygodnie rozmów.

Ale nowa umowa obejmowała zaledwie 1,375 miliarda dolarów za nowe bariery graniczne na odległość 55 mil. Ponadto barierą byłoby raczej ogrodzenie niż betonowa ściana, jak to sobie wyobrażał pan Trump.

Nancy Pelosi, mówczyni Domu Demokratycznego, powiedziała, że ​​może rozpocząć prawne wyzwanie i ostrzegła, że ​​posunięcie to spowoduje “wielki niepokój” wśród jej partii. “To nie jest nagły wypadek, co dzieje się na granicy”, powiedziała Pelosi, nazywając to roszczenie “iluzją”.

A teraz najważniejsze komentarzy z amerykańskich mediów:

“Deklaracja awaryjna Trumpa doprowadzi do procesów sądowych.”

“Prezydentura Trumpa wchodzi w nową fazę imperialną ”

To pokazuje, że Trump istotnie realizuje swój plan po swojemu nie licząc si z nikim czego dowodem jest ominięcie Kongresu. . Pytanie czy ten plan jest faktycznie jego i czy naprawdę tu chodzi mur, czy o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Czy jednak ten stan wyjątkowy jest czymś dla USA wyjątkowym?

W ostatnich czasach prezydenci Stanów Zjednoczonych dwukrotnie zadeklarowali stan wyjątkowy. Barack Obama uczynił to w 2009 r., Aby poradzić sobie z epidemią pryszczycy, która zagrażała hodowlanym zwierzętom. Wcześniej George W. Bush robił to po atakach z 11 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *