Facebook może wkrótce usuwać treść “anty-szczepionkową”

Facebook, pod presją ograniczenia szkodliwych, wprowadzających w błąd i fałszywych treści, powiedział, że bada usuwanie informacji o szczepionkach z systemów oprogramowania, które zalecają inne rzeczy do czytania w sieci społecznościowej. 

Informacja zniechęcająca ludzi do otrzymywania szczepionek dla ich dzieci, która stała się wirusowa na Facebooku, szczególnie w jej Grupach, mogła przyczynić się do wzrostu epidemii odry. Kryzys zwrócił w czwartek uwagę przedstawiciela Adama Schiffa, który wysłał list do dyrektora generalnego Facebooka Marka Zuckerberga i szefa Google’a, Sundara Pichai, prosząc ich o rozwiązanie problemu.

W odpowiedzi Facebook powiedział, że “bada dodatkowe środki, aby jak najlepiej zwalczać problem”, zgodnie z oświadczeniem firmy. Może to obejmować “zmniejszenie lub usunięcie tego typu treści z zaleceń, w tym grup, do których należy dołączyć, i obniżenie ich w wynikach wyszukiwania, zapewniając jednocześnie dostęp do wyższej jakości i bardziej wiarygodnej informacji. “…

Google, który nie odpowiedział natychmiast na komentarz do listu Schiffa, już podejmuje podobne kroki. W ubiegłym miesiącu serwis YouTube opracował zmianę sposobu, w jaki zaleca filmy – zautomatyzowany system, który został skrytykowany za promowanie dezinformacji. YouTube ogłosił, że zacznie wycinać filmy z “treści z pogranicza”, które “mylą użytkowników w szkodliwy sposób” z jego systemu rekomendacji. Firma zaoferowała tylko trzy przykłady. Jednym z nich były filmy promujące “fałszywe cudowne lekarstwo na poważną chorobę”.

Schiff, Demokrata z Kalifornii, przytoczył kilka powodów, dla których firmy technologiczne powinny podejmować działania. Światowa Organizacja Zdrowia wymieniła niechęć lub odmowę przyjęcia szczepionek jako głównego zagrożenia dla globalnego zdrowia w tym roku. Podkreślił także odrodzenie się odry w hrabstwie Clark w stanie Waszyngton.

“Istnieją mocne dowody sugerujące, że przynajmniej część źródła tego trendu stanowi stopień, w jakim medycznie niedokładne informacje o szczepionkach pojawiają się na stronach internetowych, na których wielu Amerykanów otrzymuje informacje” – napisał Schiff. “Algorytmy, które zasilają te usługi, nie są zaprojektowane w celu odróżnienia informacji o jakości od informacji dezinformujących lub wprowadzających w błąd, a ich konsekwencje są szczególnie kłopotliwe dla zdrowia publicznego.”

Pierwszym rezultatem wyszukiwania “szczepionek” na YouTube jest film pokazujący debatę “na średnim poziomie” pomiędzy zwolennikami szczepionek a tymi, którzy uważają, że są niebezpieczni. Czwarty wynik to pierwszy epizod popularnej serii filmów o szczepionce “The Truth About Vaccines”. Ma prawie 1,2 miliona wyświetleń.

Zachodzi jednak pytanie, czy korporacje jakimi są Facebook i Gooogle Corporation zechcą zablokować wolność słowa i kontrargumenty ruchów antyszczepionkowych, tym samym wprowadzając poza państwową cenzurę, czy jednak takie grupy jak STOPNOP przejdą na polskie fora?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *