Rosja przygotowuje się do cyberwojny poprzez odcięcie całego domowego Internetu z sieci WWW.

Jak podaje Newseek władze rosyjskie zamierzają tymczasowo odłączyć cały kraj od globalnego internetu.

Eksperyment ma na celu sprawdzenie rosyjskiej cyberbroni i zapewnienie, że internetowy serwis internetowy, znany jako Runet, może nadal funkcjonować w przypadku obcego ataku. Urzędnicy sprawdzą, czy Rosja może nadal korzystać z usługi internetowej bez przekazywania danych do i ze świata zewnętrznego. Rosyjskie firmy telekomunikacyjne będą musiały przekierować cały ruch internetowy do punktów wymiany zarządzanych lub zatwierdzonych przez rosyjskiego nadzorcę telekomunikacji Roskomndazor.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy rozpocznie się test, ale urzędnicy oświadczyli, że ma to nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Eksperyment jest częścią nowego projektu ustawy znanego jako Krajowy program gospodarki cyfrowej. Ustawa zobowiąże również Rosję do stworzenia własnego systemu nazw domen (DNS), aby mógł nadal działać, jeśli utraci połączenie z serwerami międzynarodowymi. Usługa DNS tłumaczy nazwy domen na adresy IP (Internet Protocol), aby umożliwić użytkownikom dostęp do nich.

Niektórzy komentatorzy podnieśli alarm w sprawie eksperymentu, sugerując, że jest to pierwszy krok w kierunku nacjonalizacji rosyjskiego Internetu, aby zahamować wolność informacji. Ale niektórzy analitycy wskazują, że projekt wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej.

“Myślę, że sam eksperyment, nazywany przez Rosjan” ćwiczeniem treningowym “, jest po prostu tym, aby sprawdzić, jak różne systemy zareagują na rozłączenie i gdzie będą słabe punkty lub problemy. Ale uważam też, że to jednocześnie papierkowa próba opinii publicznej, aby zobaczyć, jak społeczeństwo zareaguje na coś takiego lub, jeśli będzie niewielka wrzawa, “Tanya Lokot, adiunkt na Dublin City University, koncentrująca się na wolności Internetu w Rosji i Ukraina, powiedział Newsweek.

W poniedziałek Rosja ogłosiła również wprowadzenie cyfrowych kart identyfikacyjnych do 2024 r. I rozpocznie cyfryzację niektórych kluczowych usług rządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *