Rosja zawiesza Traktat o rakietach atomowych z USA …

Prezydent Władimir Putin zawiesił udział Rosji w kluczowym traktacie o broni jądrowej, po decyzji Waszyngtonu o wycofaniu się z niej.

Dekret Putina oznacza, że Rosja zawiesza swoje zobowiązania wynikające z traktatu o siłach jądrowych z Intermediate-Range z 1987 r. I będzie nadal to czynić “dopóki Stany Zjednoczone nie zakończą swoich naruszeń traktatu lub do czasu jego wygaśnięcia”.

Stany Zjednoczone poinformowały o zamiarze wycofania się z INF miesiąc temu, ustalając, że ma on się zakończyć za sześć miesięcy, chyba że Moskwa wróci do zgody. Rosja zaprzeczyła jakimkolwiek naruszeniom i oskarżyła USA o naruszenie paktu.

USA oskarżyły Rosję o opracowanie i wdrożenie rakiet cruise naruszających postanowienia paktu, który zakazuje produkcji, testowania i wdrażania lądowych rejsów i rakiet balistycznych o zasięgu od 500 do 5 500 km (310 do 3 410 mil).

Posunięcie to odzwierciedla również opinię administracji Donalda Trumpa, że ​​traktat był przeszkodą w działaniach koniecznych do zwalczania rakiet o średnim zasięgu stosowanych przez Chiny, co nie jest częścią traktatu.

Zgodnie z postanowieniami INF wycofanie się kraju z układu następuje w sześć miesięcy po formalnym notyfikowaniu pozostałych stron; w tym przypadku będzie to sierpień.

 

Zdaniem waszyngtońskiego think tanku Carnegie Endowment for International Peace niestosowanie się Rosji do INF stanowi poważny problem, ale wycofanie się USA z układu w obecnych okolicznościach go nie rozwiąże, a zamiast tego „rozpęta nowy wyścig na rakiety między USA i Rosją”.

 

Taki ruch najpierw zainicjowany przez USA, a  następnie pociągnięty przez Rosję zbliża do wojny światowej w najgorszym scenariuszu, a w łagodnym do wyścigu zbrojeń.

 

Interesująco o konflikcie mówi autor kanału AltairTV

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *