Rządy UE wracają do ostatecznego porozumienia dotyczącego praw autorskich

Rządy UE poparły reformę europejskich przepisów dotyczących praw autorskich, torując drogę do pierwszej aktualizacji dyrektywy w ciągu prawie 20 lat po zaciętej walce lobbingowej między gigantami technologicznymi i przemysłem kreatywnym. Holandia, Włochy, Polska, Finlandia i Luksemburg nie poparły tekstu kompromisowego na spotkaniu ambasadorów UE-28 w Brukseli, które zostało zatwierdzone po uzyskaniu poparcia większości kwalifikowanej przez rządy.


Zgodnie z tym kompromisem techniczni giganci, tacy jak Google i YouTube, będą musieli wykupić licencje w wytwórniach muzycznych i wydawnictwach, aby udostępniać swoje treści na swoich platformach. Grupy internetowe będą również musiały skanować i filtrować treści audiowizualne, aby upewnić się, że nie naruszają one prawa autorskiego. W oświadczeniu holenderskie, włoskie, luksemburskie, fińskie i polskie rządy stwierdziły, że reforma praw autorskich była “krokiem wstecz” dla europejskich prób stworzenia jednolitego rynku cyfrowego.

Taki kierunek ograniczy wolność słowa z uwagi na wykluczenie małych firm medialnych będących poza system korporacyjno-rządowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *